W celu prawidłowego złożenia zamówienia w naszej drukarni należy wziąć pod uwagę klika aspektów. Przedstawiamy najważniejsze z nich w celu ułatwienia współpracy.
Rozmieszczenie na arkuszu
Przy każdej pracy należy pamiętać o zadaniu spadów ok. 3-5 mm; jeśli jakieś obiekty kończą się na krawędzi cięcia, wówczas należy je wyciągnąć poza krawędź na odległość 3-5 mm z każdej strony.
- Prosimy dodać znaczniki cięcia (pasery)
- Marginesy muszą być zachowane dla tekstu od krawędzi ok. 5 mm
- W przypadku dokumentu wielostronicowego (np. książki) kolejne strony dokumentu muszą być dostarczone w jednym pliku (np. PDF)
- W przypadku zaawansowanych projektów prosimy o kontakt z naszym studiem DTP: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Rozdzielczość
Rozdzielczość bitmap musi wynosić 300 dpi (poniżej tej wartości jakość może być niewystarczająca, a powyżej nie powoduje specjalnie poprawy jakości, a jedynie zwiększa rozmiar pliku).
Kolorystyka
Podczas przygotowywania materiałów do druku należy zwrócić uwagę na fakt, że kolory na monitorze mogą się różnić od kolorów na wydruku, spowodowane jest to tym, że obraz na monitorze wyświetlany jest zawsze jako połączenie trzech kolorów podstawowych – RGB i z połączenia ich w różnym stopniu powstają kolory pochodne. Natomiast rozwiązania offsetowe drukują, korzystając z czterech kolorów podstawowych CMYK.
- Wszelkie barwy powinny być zamienione na CMYK, również bitmapy (zdjęcia) powinny być zamienione na CMYK
- Obiekty wektorowe muszą być w przestrzeni CMYK
- Kolory Pantone zostaną dodane jako następne kolory prócz CMYK
Format plików
PDF (*.pdf)
Najpopularniejszy format plików. Pozwala zapisać dokument do druku, a jednocześnie ująć w nim wszystkie niezbędne informacje potrzebne do poprawnego wydrukowania pracy. Poprawnie wygenerowany PDF musi spełniać poniższe parametry:
- Czcionki zamienione na krzywe lub osadzone wewnątrz pliku
- Kolorystyka zdefiniowana w modelu kolorów CMYK
- Jeżeli planowana jest późniejsza obróbka introligatorska, należy dołączyć spady i znaczniki cięcia (bigowania) oraz wykonać impozycję na arkuszu
CDR (*.cdr)
Format zapisu z programu Corel Draw. Jest to plik otwarty, co oznacza, że w zależności od wersji oprogramowania i konfiguracji komputera elementy w nim zawarte mogą zostać nieprawidłowo zinterpretowane. Poprawnie przygotowany CDR musi zawierać:
- Teksty zamienione na krzywe
- Kolorystykę zdefiniowaną w modelu kolorów CMYK
Ilustrator (*Ai)
Format zapisu z programu Adobe Ilustrator. Jest to plik otwarty, co oznacza, że w zależności od wersji oprogramowania i konfiguracji komputera elementy w nim zawarte mogą zostać nieprawidłowo zinterpretowane. Poprawnie przygotowany Ai musi zawierać:
- Teksty zamienione na krzywe
- Kolorystykę zdefiniowaną w modelu kolorów CMYK